08.02.2024

Prawo krwi i obywatelstwo

Prawo krwi i obywatelstwo

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Łukasz Nowicki

Łukasz jest doświadczonym podróżnikiem i ekspertem od podróży budżetowych. Jego artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące planowania podróży, szukania tanich lotów oraz odkrywania ukrytych atrakcji turystycznych. Jeśli marzysz o podróżach bez wychodzenia poza budżet, warto śledzić publikacje Łukasza.

Udostępnij

W myśl polskiego prawa, obywatelami polskimi są osoby, które to posiadają polskie obywatelstwo. Jeżeli posiada się równocześnie obywatelstwo polskie i obywatelstwo innego kraju, to przed organami władzy państwowej w Polsce nie można powołać się na obce obywatelstwo. 


Prawo krwi jest podstawową formą, poprzez którą zyskuje się obywatelstwo. Aby uzyskać w inny sposób obywatelstwo, należy spełnić szereg wymagań określanych przez prawo. Zawarcie małżeństwa z osobą, która jest obywatelem innego kraju nie powoduje, iż ten współmałżonek automatycznie zmienia obywatelstwo. Obowiązują wtedy pewne uproszczone zasady zdobycia obywatelstwa przez obcokrajowca. Utracenie obywatelstwa polskiego w przypadku obywatela Polski może dokonać się tylko w przypadku zrzeczenia się obywatelstwa. Wszelkie kwestie związane z obywatelstwem regulowane są przez ustawy. W Polsce obowiązuje rozróżnienie pomiędzy obywatelstwem a narodowością. Narodowość bowiem oznacza tutaj bardziej jakąś przynależność bądź pochodzenie narodowościowe.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności