08.02.2024

Prawoznawstwo

Prawoznawstwo

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Magdalena Wiśniewska

Magdalena to ekspertka od zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stresem. Jej artykuły oferują praktyczne techniki relaksacyjne, strategie radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami oraz inspirujące historie o odnajdywaniu harmonii w życiu. Jeśli szukasz wsparcia emocjonalnego i wskazówek dotyczących dbania o swoje psychiczne samopoczucie, Magdalena jest dla Ciebie.

Udostępnij

Do nauk prawniczych zalicza się humanistyczne i społeczne nauki, które zajmują się prawem. Jednym z synonimem nauk prawnych jest wyrażenie „prawoznawstwo”. Jednak termin ten jest nazbyt wieloznaczny, ponieważ może też oznaczać teorię prawa. Prawoznawstwo nie jest jednolita i spójną nauką. Wynika to z faktu, iż jest wiele różnorodnych spojrzeń w badaniu prawa. 


Różne też cele stawiają sobie badacze tej dyscypliny. Pośród nauk prawnych wyróżnia się zazwyczaj trzy działy – dogmatyka prawna, ogólne nauki o prawie, nauki historycznoprawne. Dogmatyka prawna to opisu i wykładni obowiązującego prawa. W jej ramach wyróżnia się dyscypliny, które odpowiadają różnym gałęziom prawa np. procesualistyka, administratywistyka, karnistyka. Ogólne nauki o prawie zajmują się zagadnieniami ogólnymi. Do ogólnych nauk o prawie zalicza się teorię prawa, filozofie prawa i jurysprudencję. Z kolei w ramach nauk historyczno prawnych wyróżnia się historię prawa i historie doktryn politycznych i prawnych.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności